
Mini USB Jack To 4 Pin Screw Terminal Blocks Connector Adapter
PCM Cable Co., Ltd. is one of the leading mini usb jack to 4 pin screw terminal blocks connector adapter manufacturers and suppliers in China. Welcome to wholesale high quality customized products at discount price from our factory. Contact us for quotation and free sample.
Description:
This is the USB Mini B male plug to 4pin/ 5-pin/ 6 Pina terminal block. If you need to connect to a device with a USB mini jack, this connector is very helpful. This adapter does not require any soldering and just needs to tighten up the screws using a small screwdriver and also all pins are labelled and handy. Easily experiment with USB interfaces using this mini USB plug to Terminal Block from PMD Way. Terminal block is a quick-release unit with screw terminals for easy connections. Mini USB Type-A male Plug 4-pin Male and Adapter Connector jack
Specification:
| Type | USB Jack |
| Application | Audio & Video |
| Gender | Male Or Female |
| Cable Length | 30cm |
| Model | USB Type Mini A male To 5 Pin screw connector |
| Material and color | PVC and black |
| Dimension | 34mm*28mm*11.5mm |
| Pitch of terminal | 5.08mm |
| Perfect Mobility | convenient and portable |
| Manufacturer | Premier Cable |
| OEM | Support |

Hot Tags: mini usb jack to 4 pin screw terminal blocks connector adapter, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, free sample, Mini USB Solderless Terminal Cable Extension Cable, USB 2 0 A plug with terminal block, USB B Terminal Block Extension Cable, USB Mini B Plug Terminal Block, USB 2 0 A Female To 5 Pin Way Bolt Screw Shield Pluggable Terminals, USB 3 1 C Male To 5 Pin Way Female Terminals Pluggable Cable
You Might Also Like
Send Inquiry










