
USB 2.0 Male to Male /Female Cable (Type A, B, Micro B, Mini B)
The company continues to increase R&D investment, establishes long-term strategic partnerships with various universities, and develops AISG RET Control Cable Two way Splitter, RJ12 panel mount extension cable, USB Micro B locking screws with company characteristics. Through close communication and cooperation, and collaborative innovation, we are constantly improving the sustainability of our company and supply chain. To satisfy customers, enterprises must establish a pre-sales, in-sales and after-sales service system, and constantly update the service items in the system.
Micro B Round Panel Mount Extension Cable is a type of connecting cable typically used to connect Micro B type devices or power supplies. It usually has a Micro B connector (female) and a Micro B connector (male), used to extend the distance between two devices or make connections more convenient. The "Panel Mount" design of this connector means it can be installed on the panel, making it very useful when fixing Micro B connectors to device casings or panels. This type of connector is commonly used for various devices, such as computers, external hard drives, charging devices, etc.
Specification
| Product | Panel-mount USB micro-B 2.0 male-female extension cable |
| DWG No. | PCM-0163 |
| Round panel mount USB cable | |
| USB 2.0 Micro B, socket, round panel mount | |
| Connector 2 | USB 2.0 Micro B, plug |
| 22mm | |
| Recommend cutout size | 23mm |
| Wire | 28AWG*1P+28AWG*2C+AEB(16/6/0.1) |
| Cable length | 30cm or custom |
| Cable diameter | 3.5mm |
| Cable jacket | UL2725 PVC |
Technical Data
| Operating Temperature | -25 ~ +55(NO-Freezing) |
| 45~85%RH(NO Condensation) | |
| 1~10 mm | |
| Plastic/ Aluminium | |
| Transmission Rate | ≥30MB/s |



Our outstanding advantage is our ability to provide users with high-quality USB 2.0 Male to Male /Female Cable (Type A, B, Micro B, Mini B) and comprehensive and excellent services. We strictly follow the principle of system reliability and system flexibility, fully combine the process requirements and characteristics, and wholeheartedly provide customers with a full range of services. We have laid a solid foundation in the development of market competition, and can provide domestic and foreign customers with more competitive products.
You Might Also Like
Send Inquiry









