
Mini USB 5pin Male to Female Extension Panel-Mount Cable
Our company insists on carefully analyzing market demand and constantly developing new USB SERIAL CONVERTER 2 DB9 RS232, 25 Pin HD D Sub Connector, FTDI FT232RL Seriall Cable. We strive to serve our customers with good quality and adhering to the concept of continuous independent innovation! Strive unremittingly to create a world-class enterprise with global competitiveness. We insist on building the foundation with diligence, carrying forward the tradition of hard work and leading cross-border integration.
Mini USB round panel mount extension cable is designed for panel mounting and is suitable for various devices that require a Mini USB interface. The round panel interface diameter of this cable is approximately 22 mm, and the recommended cutout size is 23 mm. The installation process is simple, just insert and tighten the nut to quickly complete the connection. It is suitable for many fields such as industrial control systems, automation equipment, audio and video equipment, and personal projects.

Specification
| Product name | USB 2.0 mini B round panel mount extension cable |
| PCM-0120 | |
| USB 2.0 Mini USB connector, socket, round panel mount | |
| Connector 2 | USB 2.0 Mini USB connector, plug |
| Shell diameter | 22mm |
| Recommend cutout size | 23mm |
| Cable length | 30cm or customized |
| Wire | 28AWG*1P+24AWG*2C+AEB(16/6/0.1) |
| Cable diameter | 4.5mm |
| Cable jacket | UL2725 PVC |
| Connector plating | Nickle Plated |
| Pin layout | 1:1 straight |
| Color | Black |
| Sample | Allowed |
Application
- Custom PC rigs and cases
- Electrical automation & PLC cabinets
- Control cabinet enclosures and custom housings
- Raspberry Pi retropie & recalbox game emulator projects, builds & mods


Continuously providing users with environmentally friendly and high quality Mini USB 5pin Male to Female Extension Panel-Mount Cable will be our unremitting efforts. Our company adhere to the principle of people-oriented, since the inception of the talent work in the center of gravity. We strongly guarantee independent R&D and production capabilities, and independently provide customers with cost-effective products.
You Might Also Like
Send Inquiry










