
USB RJ45 Extender LAN Cable 2PCS Computer Cable USB Extension Adapter up to 150FT Using Cat5 RJ45 LAN Cable
USB 3.0 compatible
Active USB 3.0 cable with integrated electronics for optimum signal transmission
Datendtransferrate up to 5Gbps
USB A male to USB A female
We continue to innovate, provide consumers with quality Humidity Datalogger Cable, 45132 0801 Rectangular Cable Assemblies, USB RS232 BOX and Active Cable and excellent service, and contribute to the well-being of people's lives. We have come this far by unity and struggle, and will certainly rely on unity and struggle to create a better future. Continuous development and innovation, continuous to provide customers with new products, accurate design, precision manufacturing, perfect after-sales service is our company's professional purpose, to provide customers with better performance and price is our goal.

Description
- The active USB 3.0 expansion cable supports signal transmission of up to 20m.
- It features integrated electronic devices and DC Power Supply, enabling ultra-high signal transmission and data speeds of up to 5Gbps.
- Compatibility includes Windows XP or higher and Mac OS 9.0 or higher.
- Please note that this cable cannot be cascaded or extended by additional active extensions.
Specification
| Product Name |
USB 3.0 Active Repeater Extension Cable with DC Power Supply |
| Supports | long distance power & data transfer |
| Length | 32.8 ft (10 m)/custom |
| Color | Black |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Male |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Female |
| Power adapter jack | 3.3mm (OD) x 1.3mm (ID) x 9mm (L) |
| Max daisy chain distance | 20m (2 cables) |
| Operating temperature | 32 to 122 degrees F (0 to 50 C) |
| Storage temperature | -40 to 131 degrees F (-40 to 55 C) |
| Operating humidity | 20% to 93% RH |
| Storage humidity | 15% to 95% RH |
| Power Input | 100-240VAC, 0.5A |
| Power Output | 5VDC, 2.0A |
| OEM | Support |
| Sample | Allowed |
| Package | PE bags |


We pay close attention to the quality of our USB RJ45 Extender LAN Cable 2PCS Computer Cable USB Extension Adapter up to 150FT Using Cat5 RJ45 LAN Cable and actively respond to the needs of the market and customers. Over the years, the value of "serving the community" has been deeply embedded in our corporate culture. We pursue perfection in every detail and carry out strict quality control on every process.
You Might Also Like
Send Inquiry










