
DC 5.5*2.1 mm Female Over Molding Cable Edgarcn 013
Dimension(Pin Included): 1" x 0.6"/26 x 15mm(LxD);Mount Hole Diameter : 11mm.
Can be connected to laptop,small televisions and other electronic power supply.
Fit for 2.5mm/5.5mm DC Power Plug.
We are committed to becoming a trusted RF SMA To SMP Cable Assemblies, 3 5mm Audio Stereo Y Splitter Adapter, Mini DVI To HDMI Video Adapter Cable solution provider. We carry out deep international exchanges and cooperation in the fields of capital, projects, management and technology to realize the internationalization of our business strategy. In terms of enhancing international influence, we actively strengthen personnel training and exchange as well as equipment and facility trade. We trust the efforts and dedication of our employees, recognize their achievements and provide corresponding returns, and create a good working environment and development prospects for our employees. Shaping corporate culture is the foundation of shaping corporate image, and corporate culture is the soul of corporate image.
Premier Cable 5.5 x 2.1 MM 10A DC-099 Power Jack Cord Socket Threaded Female Mount Connector Adapter with Waterproof Cover Cap

Description:
Type:DC Power Jack Socket Panel Mount Female Connector Adapter.
Dimension(Pin Included): 1" x 0.6"/26 x 15mm(LxD);Mount Hole Diameter : 11mm.
Can be connected to laptop,small televisions and other electronic power supply.
Fit for 2.5mm/5.5mm DC Power Plug.
Widely used in home appliances,security,toys,fitness equipment,medical equipment and various electronic products.
Specifications:
| Type | Waterproof DC Power Socket with wire |
| Application | Power |
| Gender | Female, Female |
| Product name | Waterproof DC Power Jack |
| Material | All Copper |
| Withstand Voltage | 500V AC/Minute |
| Pin | 2.0mm,2.5mm |
| Rate | 5A-10A |
| Life | 5000 cycles |
| Manufacturer | Premier Cable |
| Brand | OEM |


We have established the express guarantee system for the quality of DC 5.5*2.1 mm Female Over Molding Cable Edgarcn 013. As the most basic guarantee system of goods quality, it is a part involved in every commercial transaction. We respect the personal development goals of each employee, and at the same time, each employee should combine the personal development goals with the company's development goals, so that people and enterprises can work together and develop harmoniously. Our company formulates development strategies to create credibility, and actively cultivates corporate culture and image.
You Might Also Like
Send Inquiry










