
Witson 60m Fiberglass Cable with OSD Meter Counter Chimney Inspection Camera
We are committed to becoming the best supplier in the USB RS485 Servo Motor Console Cable, Cisco Console Cable RJ45 LAN To DB9 Serial, CAT6 Ethernet cable industry through professional technology and fast production processes. The operation of the company takes good faith as the foundation as the principle, and we express our appreciation to our new and old customers with best quality, lowest price, and best after-sale service. We strive to make innovation drive the company's conscious action, create an internal atmosphere that supports innovation, and let the energy of innovation burst forth. The impact of our company is not limited to the industry, but more importantly, it has a strong radiation force, which can drive a more active and intelligent product purchase mode. So that customers can more clearly identify and use the appropriate products.

Description
High Flex Right Angle RJ45 GigE Camera Cable, manufactured by Premier Cable in China. Constructed with plenum-rated Cat5e, Cat6, or Cat6a standard cables, or high-flexible robotic shielded cables, and equipped with TE or HRS RJ45 connectors and robust molding with thumbscrew locking, these cables offer outstanding quality, durability, and performance. Suitable for all industrial CCD cameras with RJ45 connectors. Available in vertical with thumbscrews or horizontal molding options, designed for CCD cameras, server applications, cloud computing, data centers, and high-performance computer networks.
Product feature and application
The RJ45 GigE Camera Cable, with a flexible multi-angle design, is ideal for confined spaces in machine vision systems and industrial machinery. It connects industrial cameras in automated production lines, enabling automated product detection and quality control. Crafted with high-quality materials and advanced manufacturing techniques, it ensures rapid data transmission, meeting industrial cameras' demands. Its reliability makes it a popular choice in industrial monitoring systems, enhancing production safety and efficiency through real-time monitoring of processes and equipment.
Specification
| Product Name | Angle RJ45 GigE Camera Cable |
| OD | 6.0mm |
| Wire | 26AWG |
| Conductor | Tinned Copper |
| Voltage | 30V |
| Bending | 10 Millions |
| Jacket | PVC/PUR |
| OEM/ODM |
Allowed |
| Length | 0.5-15m |
| High Light | gige camera cable, gigabit lan cable |
| Manufacturer | Premier Cable |
| Standard | Cat6 / Cat5 |
| versions | Horizontal Locking and Vertical Locking |
|
Material |
PVC/PUR,Copper |
|
Package |
PE bags |
|
Sample |
Allowed |


We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for Witson 60m Fiberglass Cable with OSD Meter Counter Chimney Inspection Camera. Our company constantly introduces technical talents with professional knowledge and the ability to promote the scale expansion of the company. Supplier quality management is an important part of our company's quality management, which plays an important role in our company's overall quality level.
You Might Also Like
Send Inquiry










