
Wholesale IP65 USB Type a Panel Mount Connector
We seek the common development of customers, enterprises, employees and society, and are committed to making our company competitive in the USB Audio Digitizer, DB9 Serial Cable with Slim Connector, AISG Connecting Cables For Huawei RRU RET Port industry. Our team is honest, upright and committed, doing extraordinary things with a professional attitude and a normal mindset. The company always takes "technology plus quality" as its development strategy, always follows the design concept of "innovation and energy saving", and has come out of a road of "adapting to market demand and promoting technological innovation". The development of the enterprise road. The overall strength of the enterprise continues to grow, the scale advantage grows significantly, the business layout becomes more reasonable, the management level improves significantly, and the cultural connotation continues to accumulate. In order to generate endogenous power for development, we choose to drive development by innovation.
This round panel mount USB-B 2.0 jack is designed to connect the USB B ports at both ends through the panel, providing an easy and reliable connection method. It is suitable for applications where the USB B port needs to be extended through the panel or connected to other devices, especially for installation on device panels, chassis, etc. It is very convenient. It is suitable for USB 2.0 standards and supports stable data transmission. With a shell diameter of 28mm and a recommended hole size of 22-23mm, you can easily install it with standard tools.
Specification
| Product Name | USB B Jack to USB B Jack Round Panel Mount Adapter |
| DWG No. | PCM-0729 |
| Cable Type | USB Round Panel Mount Adapter |
| PVC | |
| Data & Charging | |
| Diameter | 22mm |
| Connector 1 | USB B Receptacle |
| Connector 2 | USB B Receptacle |
| Contact | Nickel plated |
| Color | Black/ Silver |
| Standard | USB 2.0 |
| Panel Installation Type | Round Panel Installation |
| Shell Diameter | 28mm |
| Recommended hole size | 22-23mm |
| Pin Out | Straight-through |
| Applicable | Suitable for the connection of equipment panels, cabinets and industrial control equipment. |

Features
- Easy installation: The round panel mounting design is suitable for device panel mounting, providing a neat appearance and easy installation with common tools.
- Standard size: 28mm shell diameter, recommended opening size 22-23mm, USB B female to female bulkhead panel mount coupler is suitable for a variety of device panels, supporting various applications.
- Straight-through design: The straight-through connection method of this chassis mount USB B coupler simplifies the data transmission path, ensures that the signal is not interfered with, and improves transmission stability.

Our Wholesale IP65 USB Type a Panel Mount Connector has been facing the society with high grade, low price and perfect after-sales service, which is widely favored by consumers. As a corporate citizen, we have been fulfilling our corporate social responsibility and practicing the concept of public welfare with practical actions. Our company's website must return to users with excellent quality, reasonable price and enthusiastic and responsible after-sales service.
You Might Also Like
Send Inquiry









