
USB Data Cable
It is the mission of each of our employees to provide customers with the best consultation, the best 4G LTE Modem Antenna Extension Cable, TT Phone Patch Cable, Opti Core LC to LC Uniboot OM4 2 Fibres Patch Cord at the most favorable price, and the most intimate after-sales service. The company attaches importance to the internal management and development of the enterprise, which lays a solid foundation for the long-term development of the company. We firmly believe that only by establishing quality and brand in the hearts of users can we be invincible. Since the establishment of our company, we have always adhered to the tenet of high-tech, high starting point, high standards, and high speed, hoping the better future of our company.
Description:
This is the USB Mini B male plug to 4pin/ 5-pin/ 6 Pina terminal block. If you need to connect to a device with a USB mini jack, this connector is very helpful. This adapter does not require any soldering and just needs to tighten up the screws using a small screwdriver and also all pins are labelled and handy. Easily experiment with USB interfaces using this mini USB plug to Terminal Block from PMD Way. Terminal block is a quick-release unit with screw terminals for easy connections. Mini USB Type-A male Plug 4-pin Male and Adapter Connector jack
Specification:
| Type | USB Jack |
| Application | Audio & Video |
| Gender | Male Or Female |
| Cable Length | 30cm |
| Model | USB Type Mini A male To 5 Pin screw connector |
| Material and color | PVC and black |
| Dimension | 34mm*28mm*11.5mm |
| Pitch of terminal | 5.08mm |
| Perfect Mobility | convenient and portable |
| Manufacturer | Premier Cable |
| OEM | Support |

The company is confident to build the company into a modern enterprise with USB Data Cable performance, market share, product brand creation, and national influence. We advocate teamwork, active cooperation, empathy, and self-reflection. In the process of customer use, we provide customers with convenient and effective solutions, and our sales network is all over the world.
You Might Also Like
Send Inquiry










