
Universal Best Price Auto Parts RV Series 3.5-10 Copper 37A Cable Lug Electric Crimp/ ...
We abide by the corporate philosophy of creating quality with heart and soul, and provide consumers with quality USB 2 0 Hi Speed A to B, Dual XLR female to RJ45 male audio cable, 90 Degree Right Angled VGA Cable as our corporate goal. Since the establishment of our company, we have been adhering to the business philosophy of 'manufacturing with heart, serving with heart' and forge ahead. After years of development, we have provided products and services to many customers at home and abroad with advanced technology, high-quality product quality and perfect service system. Whether Chinese enterprises enter the international market or foreign enterprises enter the Chinese market, they must follow the rules of the game and the rules of internationalization.

Description:
Premier Cable DC to terminal block adapter can be used to connect stranded wires with stripped ends. This makes the adapter suitable for special industrial applications and also for hobbies, such as model railway construction. Various devices with suitable DC power connectors can be connected to the adapter and individually supplied with power (depending on device requirements).
Specification:
| DC Power Plug | DC 2.1 mm (interior) x 5.5 mm (exterior) plug |
| Connector | 2-pin terminal block |
| Terminal Block | Removable terminal block |
| Status | Positive terminal inside, negative terminal outside |
| DC pin length | approx. 11 mm |
| Pitch | 5.0 mm |
| Manufacturer | Premier Cable |
| OEM | Support |
| Type | Hollow plug |
| Design | Straight |
| Pole number | 2 |
| Colour | Black/green |
| Øexternal | 5.5 mm |
| Øinternal | 2.1 mm |
| Connection | Terminal block |

We promise: we not only produce Universal Best Price Auto Parts RV Series 3.5-10 Copper 37A Cable Lug Electric Crimp/ ..., when you have our products, you also have our services. We adhere to the premise of "customer demand-oriented, to serve the community as our responsibility" corporate culture development. The company has strong innovation and optimization capabilities and can provide customers with professional services and high-quality products.
You Might Also Like
Send Inquiry










