
Type C Aux Adapter USB Charging Cable and Music Splitter Adapter for Smart Phone
High quality and Durable for long life use
Connection: USB 2.0 Type A Female to USB 2.0 Type B Female Panel Mount
The company's corporate spirit and principles are to devote itself to the design and development of Null Modem Micro-DB9 to DB9/F Serial Cable, DVI Angle Cable, Reversible USB Type C Cable technology, and strictly adhere to quality control, and improve itself with good design to meet the most demanding requirements in the market. We continue to upgrade our technology to promote the progress of environmental protection in traditional manufacturing industries, and hope to make a great contribution to the sustainable development of the whole industry. We are people-oriented and always adhere to the business philosophy of "customer first, quality first". We warmly welcome you to visit our factory.
Product Description
This USB A Female to B Female cable features a 4-conductor or 2-conductor construction with customizable details such as shielding and wire gauge to meet customer requirements. Available in 1 meter or 2 meter lengths, with options for other lengths available upon request. The outer diameter of the cable can be 3.5mm, 3.0mm or 4.0mm to suit customer requirements. It serves as a USB 2.0 Type B to Type A panel mount converter adapter cable suitable for various devices including Nokia, Samsung, Sony Ericsson, HTC and more.
Specification
| Product name | USB 2.0 Type-B Female Panel-mount To USB 2.0 Type-A Cable |
| Connectors A | USB 2.0 Type-B female with screw nuts for installation |
| Connectors B | USB 2.0 Type-A female with screw nuts for installation |
| Screw type | #4-40 UNC |
| Mounting hole | Type-B ca. 12 x 11 mm, screw hole pitch ca. 30 mm |
| Data transfer rate | up to 480 Mbps |
| Cable gauge | 28 AWG data line / 24 AWG power line |
| Cable diameter | ca. 4.5 mm |
| Colour | black |
| Length incl. connectors | ca. 25 cm |
| Manufacturer | Premier Cable |
| Brand | OEM |
Features
• Easy to set up and use
• High quality and Durable for long life use
• Connection: USB 2.0 Type A Female to USB 2.0 Type B Female Panel Mount
• This cable has a Panel Mount so you can create a tight and secure connection
• Compatible with USB devices and Printers

Our goal is to make a contribution to the Type C Aux Adapter USB Charging Cable and Music Splitter Adapter for Smart Phone industry, to contribute to the development of technology, to have a considerable scale, sustained profit growth, good returns to shareholders, a good platform for employees and material incentives. Honesty is our life, and your needs are the foundation of our business! The sales performance of our company achieved the expected target and the strategic idea of enhancing the brand effect of our company made remarkable achievements.
You Might Also Like
Send Inquiry










