
Small Size 33dBm Dual Band 2 Watt 2.4GHz&5.8GHz Internet WiFi Signal Booster
USB 3.0 compatible
Active USB 3.0 cable with integrated electronics for optimum signal transmission
Datendtransferrate up to 5Gbps
USB A male to USB A female
We will make just about every exertion for being excellent and perfect, and speed up our actions for standing during the rank of worldwide top-grade and high-tech enterprises for USB A Type IP68 Rated Weatherproof, USB C to serial RS232 device adapter, 3.5mm to 2 RCA Adapter Audio Cable. We have long been committed to promoting the deep integration of culture and technology. We provide mature after-sales guarantee, and we will try our best to solve the after-sales problems of the products we receive. We uphold the eight-character policy of "Integrity, Recruitment, Innovation, and Transcendence". Our products are advanced in technology and have complete detection methods.

Description
- The active USB 3.0 expansion cable supports signal transmission of up to 20m.
- It features integrated electronic devices and DC Power Supply, enabling ultra-high signal transmission and data speeds of up to 5Gbps.
- Compatibility includes Windows XP or higher and Mac OS 9.0 or higher.
- Please note that this cable cannot be cascaded or extended by additional active extensions.
Specification
| Product Name |
USB 3.0 Active Repeater Extension Cable with DC Power Supply |
| Supports | long distance power & data transfer |
| Length | 32.8 ft (10 m)/custom |
| Color | Black |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Male |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Female |
| Power adapter jack | 3.3mm (OD) x 1.3mm (ID) x 9mm (L) |
| Max daisy chain distance | 20m (2 cables) |
| Operating temperature | 32 to 122 degrees F (0 to 50 C) |
| Storage temperature | -40 to 131 degrees F (-40 to 55 C) |
| Operating humidity | 20% to 93% RH |
| Storage humidity | 15% to 95% RH |
| Power Input | 100-240VAC, 0.5A |
| Power Output | 5VDC, 2.0A |
| OEM | Support |
| Sample | Allowed |
| Package | PE bags |


Along with the 'Client-Oriented' enterprise philosophy, a rigorous high-quality control process, superior production products along with a robust R&D group, we constantly deliver premium quality products, exceptional solutions and aggressive costs for Small Size 33dBm Dual Band 2 Watt 2.4GHz&5.8GHz Internet WiFi Signal Booster. We expect our employees, as well as our partners, to demonstrate integrity and fairness and to adhere to our standards. To become an internationally competitive enterprise reflects our ambitious goal of pursuing excellence.
You Might Also Like
Send Inquiry









