
New Hot Right Angle DIP Type 2.1*5.5mm DC Power Jack Power Connector Jack Female Socket Power Jack
Dimension(Pin Included): 1" x 0.6"/26 x 15mm(LxD);Mount Hole Diameter : 11mm.
Can be connected to laptop,small televisions and other electronic power supply.
Fit for 2.5mm/5.5mm DC Power Plug.
We understand that by constantly improving the specifications and levels of our products, we also ensure the stability of our RJ45 Male Terminal Block, RJ45 Female to VGA Cable, TNC Female to SMA Male Adapter Cable. Our mission is to create high-quality products through technological innovation and benefit global customers with perfect service. Our business philosophy is to grow together with Chinese and foreign customers to achieve sustainable operation. Management is for business operations. We must pursue ultimate innovation and provide customers with ultimate cost, efficiency and service.
Premier Cable 5.5 x 2.1 MM 10A DC-099 Power Jack Cord Socket Threaded Female Mount Connector Adapter with Waterproof Cover Cap

Description:
Type:DC Power Jack Socket Panel Mount Female Connector Adapter.
Dimension(Pin Included): 1" x 0.6"/26 x 15mm(LxD);Mount Hole Diameter : 11mm.
Can be connected to laptop,small televisions and other electronic power supply.
Fit for 2.5mm/5.5mm DC Power Plug.
Widely used in home appliances,security,toys,fitness equipment,medical equipment and various electronic products.
Specifications:
| Type | Waterproof DC Power Socket with wire |
| Application | Power |
| Gender | Female, Female |
| Product name | Waterproof DC Power Jack |
| Material | All Copper |
| Withstand Voltage | 500V AC/Minute |
| Pin | 2.0mm,2.5mm |
| Rate | 5A-10A |
| Life | 5000 cycles |
| Manufacturer | Premier Cable |
| Brand | OEM |


We will develop to a more professional level in the New Hot Right Angle DIP Type 2.1*5.5mm DC Power Jack Power Connector Jack Female Socket Power Jack industry field, while strengthening our expansion and efforts in related fields. Our goods have exported to all over the world. Service commitment is an effective marketing tool to help our company seize market opportunities and establish competitive advantages.
You Might Also Like
Send Inquiry










