
High Quality Right Angle Vertical Type Through Hole Dsub Socket Dsub Female Connector VGA ...
Connects directly to microcontroller UART or I/O pin
PC communicates as a standard serial device
All circuitry integrated into sleek, moulded USB plug
Our company has always been in line with the corporate philosophy of creating high-quality RJ45 Female to Terminal Block Cable, Overmolded AISG RET Cable, DB25 to DB25 Tascam Compatible Cable to serve customers, people-oriented, and honesty in the society. Guided by the specific needs of customers, we continue to provide products and services that exceed customers' expectations and become customers' forever partners. This is the service concept we always adhere to and advocate. Quality assurance and timely delivery continue to be the driving force of us. In the changing world, our focus remains on supplying high quality products at very competitive prices to our customers. The company insists on quality and service, and sincere cooperation has enabled us to achieve success and win reputation. The company adopts advanced management and highly qualified staff to ensure the high quality of its products and the competitiveness of the enterprise.
Description
This USB RS232 Serial Cable with 2.5mm Stereo Jack Cable by Premier Cable is due to its wide temperature range most suitable for industrial applications. It can be used for e.g. level converter, GPS modules, interface controller, micro controller, etc.
Product Specification
| Item | FTDI usb serial to 2.5mm jack converter cable |
| Connector A | USB Type A (4pin) male |
| Connector B | 2.5mm Audio Jack (3 post) male |
| Pinout | DTR,TXD,RTS,RXD,DSR,CTS,GND |
| Converter | 5 V / 15 mA (VCC, GND) |
| Data rate | 300 baud - 3 Megabaud |
| Flow control | software XON/XOFF or hardware RTS / CTS |
| FIFO | 128 Byte -RX |
| Package | PE bags |
| Sample | Allowed |
| OEM | Support |
Features
1.Simple and Easy way to give USB support to your designs
2.Connects directly to microcontroller UART or I/O pin
3.PC communicates as a standard serial device
4.All circuitry integrated into sleek, moulded USB plug
5.Compatible with legacy software
6.Based on FTDI FT232RL
7.DC3.5mm audio jack TIP, RING ,SLEEVE (GND, TX, RX)
8.Supports data rates up to 3 Mbaud allowing a significant performance increase over a standard serial port
9.Allows devices to be powered from the USB port
10. All I/O are protected from shorts and ESD
11.Drivers Supplied by FTDI
12.Supports customised end connector designs
13.Cable Length 1.80m (6 ft) or customized
Applications
USB serial to 2.5mm jack male
USB RS232 to 2.5mm mini jack cable
FT232/CP2102/PL2303 optional
TTL/RS232/RS485 optional
Pinout: DTR,TXD,RTS,RXD,DSR,CTS,GND
Support Android, Support Win 8, Win 7, XP, 2000, Linix, Mac OS
Intergrated 1024 byte EEPROM, support Vendor ID re-write


Compared with similar products in the market, our High Quality Right Angle Vertical Type Through Hole Dsub Socket Dsub Female Connector VGA ... is of better quality and lower price. Corporate culture is the soul of an enterprise and the inexhaustible power to promote its development. The company pays attention to basic management and has built a quality management network.
You Might Also Like
Send Inquiry








