
Cat5 CAT6 LAN Cable 23/24AWG Data Cable RJ45 Patch Cord Shielded Networking Cable
We have always been grateful to hear customer feedback, whether it is about the BNC Male Female RG213 U Coax Assemblies, USB Panel Adapter With M22 Screw, Overmolded AISG RET Cable or your experience with customer service. We rely on five advantageous resources such as model, technology, mechanism, talent and culture. We take sincerity as the basis and put it into every link of production and operation, management service and development cooperation to create a brand of integrity. On the basis of reforming the traditional marketing channel model, we establish a new demand oriented marketing channel model.

Description
High Flex Right Angle RJ45 GigE Camera Cable, manufactured by Premier Cable in China. Constructed with plenum-rated Cat5e, Cat6, or Cat6a standard cables, or high-flexible robotic shielded cables, and equipped with TE or HRS RJ45 connectors and robust molding with thumbscrew locking, these cables offer outstanding quality, durability, and performance. Suitable for all industrial CCD cameras with RJ45 connectors. Available in vertical with thumbscrews or horizontal molding options, designed for CCD cameras, server applications, cloud computing, data centers, and high-performance computer networks.
Product feature and application
The RJ45 GigE Camera Cable, with a flexible multi-angle design, is ideal for confined spaces in machine vision systems and industrial machinery. It connects industrial cameras in automated production lines, enabling automated product detection and quality control. Crafted with high-quality materials and advanced manufacturing techniques, it ensures rapid data transmission, meeting industrial cameras' demands. Its reliability makes it a popular choice in industrial monitoring systems, enhancing production safety and efficiency through real-time monitoring of processes and equipment.
Specification
| Product Name | Angle RJ45 GigE Camera Cable |
| OD | 6.0mm |
| Wire | 26AWG |
| Conductor | Tinned Copper |
| Voltage | 30V |
| Bending | 10 Millions |
| Jacket | PVC/PUR |
| OEM/ODM |
Allowed |
| Length | 0.5-15m |
| High Light | gige camera cable, gigabit lan cable |
| Manufacturer | Premier Cable |
| Standard | Cat6 / Cat5 |
| versions | Horizontal Locking and Vertical Locking |
|
Material |
PVC/PUR,Copper |
|
Package |
PE bags |
|
Sample |
Allowed |


We actively explore and develop new products to meet market demand, and we will give full play to the synergistic effect of the upstream and downstream Cat5 CAT6 LAN Cable 23/24AWG Data Cable RJ45 Patch Cord Shielded Networking Cable industry chains and persevere in our efforts to create better benefits to reward our shareholders and society. The company sticks to the core value of 'cooperation and sharing', and we establish close strategic partnerships with relevant companies. Our management work is becoming more and more perfect since we take quality management as the center, meanwhile, the technical force is constantly increasing as we focus on the development and application of new products.
You Might Also Like
Send Inquiry










