
Hot Selling USB Extender RJ45 Cat5 Patch Network Cable Camera Mouse Keyboard to 50m
USB 3.0 compatible
Active USB 3.0 cable with integrated electronics for optimum signal transmission
Datendtransferrate up to 5Gbps
USB A male to USB A female
Due to the reliable quality and reasonable price, our TS9 Right Angle to FME Male Patch Lead, Cat6a RJ45 Cable, USB 2 0 A Female To A Female Adapter With Screw Holes has been strongly promoted by the majority of customers. We provide users with more complete, better and faster solutions to achieve a win-win situation in long-term cooperation. We are increasingly entering the international market, and our products are sold all over the world.

Description
- The active USB 3.0 expansion cable supports signal transmission of up to 20m.
- It features integrated electronic devices and DC Power Supply, enabling ultra-high signal transmission and data speeds of up to 5Gbps.
- Compatibility includes Windows XP or higher and Mac OS 9.0 or higher.
- Please note that this cable cannot be cascaded or extended by additional active extensions.
Specification
| Product Name |
USB 3.0 Active Repeater Extension Cable with DC Power Supply |
| Supports | long distance power & data transfer |
| Length | 32.8 ft (10 m)/custom |
| Color | Black |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Male |
| Connector A | 9-pin, USB 3.0, Type A, Female |
| Power adapter jack | 3.3mm (OD) x 1.3mm (ID) x 9mm (L) |
| Max daisy chain distance | 20m (2 cables) |
| Operating temperature | 32 to 122 degrees F (0 to 50 C) |
| Storage temperature | -40 to 131 degrees F (-40 to 55 C) |
| Operating humidity | 20% to 93% RH |
| Storage humidity | 15% to 95% RH |
| Power Input | 100-240VAC, 0.5A |
| Power Output | 5VDC, 2.0A |
| OEM | Support |
| Sample | Allowed |
| Package | PE bags |


Customers from all over the world are welcome to visit our factory. You will see our professionalism and rigor in the field of Hot Selling USB Extender RJ45 Cat5 Patch Network Cable Camera Mouse Keyboard to 50m, and our strict control over quality. Technological innovation is the profit source of manufacturing enterprises, and dynamic technological innovation capability is a significant index of technological strength. We have won the trust of our customers and the affirmation of the society by virtue of our persevering innovation spirit, steady and positive business ideas, excellent product quality and after-sales service.
You Might Also Like
Send Inquiry










