
HDMI to VGA Converter Adapter with 3.5mm Audio Jack Full HD
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for FTTA AARC waterproof fiber optic patch cable, IC DEVELOPMENT MODULE USB-SERIAL TTL 3.3V USB-A PLUG PCB, 20 Pin to USB3.0 Bracket Adapter. We have many professional engineers and lead a technical team to retail in batches. We have formulated a corporate development strategy of 'winning the market with quality', seeking to develop with customers synchronously, and constantly researching and developing new processes and products that meet customer needs to maintain our leading position in the industry.
Are you looking for a reliable and durable 3.5mm stereo audio extension cable for panel mount applications? This round panel mount 3.5mm stereo audio extension cable manufactured by Premier Cable is designed for a secure connection to audio devices. It is suitable for various sound systems, headphone connections, music equipment, audio input/output interfaces, and other audio device connection needs. With its professional panel mount design, you can easily integrate the audio cable neatly into the panel, cabinet or device to ensure a secure and stable connection.
Specification
| Type | Round panel mount 3.5mm 1/8" audio extension cable |
| DWG No. | PCM-0121 |
| Connector 1 | 3.5mm TRS plug (otherwise known as "1/8th inch") |
| Connector 2 | 3.5mm TRS socket, round panel mount |
| Cable length | 30cm or customized |
| Wire gauge | 26AWG |
| Cable diameter | 3mm |
| Cable jacket | PVC |
| Shell size | 22mm |
| Recommend cutout size | 23mm |
| Applicable equipment | Audio equipment, audio input/output interface, headphones and other audio equipment |


In order to better provide customers with quality HDMI to VGA Converter Adapter with 3.5mm Audio Jack Full HD and considerate services, we always adhere to the principle of customer first. We continue to innovate on the original basis, and constantly pursue perfection to meet the different needs of customers. We advocate virtue to cultivate the body and convince people with virtue, adhere to the concept of people-oriented, respect and pay attention to improve the overall quality of employees.
You Might Also Like
Send Inquiry









